klasztor:
  * HISTORIA ZGROMADZENIA * ¦W. URSZULA LEDÓCHOWSKA
 
nasze dzie³a:
  * ¦WIETLICA * KATECHEZA
 
dom pomocy spo³ecznej:
  * INFORMACJE * HISTORIA DOMU * ZASADY PRZYJÊCIA * OFERTA * GALERIA * KONTAKT
 
zabytki:
  * KLASZTORU * KO¦CIO£A
 
inicjatywy:
  * RATUJMY KLASZTOR! * PLENER MALARSKI * JARMARK URSZULAÑSKI * REMONT
 
materia³y archiwalne:
  * CHÓR * ZDJÊCIA ARCHIWALNE
 
linki:
  * URSZULANKI SJK * DOM ¦WIATE£KO * URSZULANKI NA ¦WIECIE - BLOG
 
ko¶ció³:
  * HISTORIA * UROCZYSTO¦CI * LUDZIE
       

 

¦wietlica ¶rodowiskowa "¦wiate³ko Dzikuska" powsta³a w lutym 1991 roku jako pierwsza ¶wietlica w mie¶cie.
Za³o¿y³a j± siostra, która pracuj±c jako pielêgniarka, chodzi³a z pos³ug± pielêgniarsk± w najbiedniejsze ¶rodowiska sieradzkie. Tam spotka³a siê z cierpieniem i dramatem dzieci z rodzin dotkniêtych chorob± alkoholow±, bezrobociem, ubóstwem, rozbiciem, niezaradno¶ci± wychowawcz±. Te spotkania i chêæ udzielenia pomocy tym najmniejszym, poranionym "nosz±cym na swych ramionach ciê¿ary zbyt ciê¿kie na swój wiek" stworzy³y ¶wietlicê. W dniu jej otwarcia przysz³o oko³o 50 dzieci, jedne przyprowadza³y drugie, mówi±c : "siostro, on ma jeszcze gorzej ni¿ ja". ¦wietlica zaczyna³a swoja dzia³alno¶æ w warunkach bardzo skromnych lokalowo i finansowo - bez jakiejkolwiek dotacji, w oparciu o pomoc klasztoru oraz ludzi dobrej woli, którzy chcieli podzieliæ siê swoimi dobrami - piekarze, cukiernicy, sklepy miêsne, oraz wolontariuszy pomagaj±cych bezpo¶rednio dzieciom w lekcjach, lekarzy, psychologa. Wraz z czasem i razem z dzieæmi "dorabiali¶my siê" obecnych warunków i wyposa¿enia.
Celem ¶wietlicy jest zapewnienie dzieciom opieki wychowawczej i dydaktycznej, mo¿liwo¶ci kompensacji traumatycznych do¶wiadczeñ oraz realizacja oddzia³ywañ profilaktycznych. ¦wietlica w szczególno¶ci : zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeñstwa, kszta³tuje nawyki i postawy wyp³ywaj±ce z warto¶ci chrze¶cijañskich z uwzglêdnieniem systemu wychowawczego ¶w. Urszuli Ledóchowskiej. Zadaniem naszej ¶wietlicy jest przede wszystkim tworzenie rodzinnej atmosfery, tworzenie atmosfery domu. Sta³o siê to mo¿liwe dziêki wieloletniej, sta³ej obecno¶ci i dyspozycyjno¶ci sióstr odpowiedzialnych za prowadzenie ¶wietlicy oraz wieloletniej ju¿ obecno¶ci niektórych wolontariuszy.
¦wietlica jest czynna od poniedzia³ku do soboty w godzinach od 14 do 20 oraz w niedziele i ¶wiêta od 14 do 17. ¦wietlica zapewnia wychowankom nocleg w czasie nieobecno¶ci rodziców, awantur domowych, libacji alkoholowych itp. oraz dora¼n± opiekê ca³odobow± w przypadkach uzasadnionych osobist± sytuacj± dziecka. ¦wietlica organizuje pomoc w odrabianiu lekcji, prowadzi zajêcia edukacyjne i profilaktyczno - wychowawcze, zajêcia o charakterze religijnym, zajêcia artystyczno -plastyczne, sportowe, turystyczne, rekreacyjne, teatralne, porz±dkowe, u¿yteczne, opiekuñcze i samoobs³ugowe, prowadzi do¿ywianie.
Obecnie uczêszcza do ¶wietlicy 30-35 dzieci i m³odzie¿y, w wieku od 2 do 17 lat. Wspó³pracujemy ze szko³ami, do których uczêszczaj± dzieci, z  s±dem, MOPS-em, O¶rodkiem Interwencji Kryzysowej, Urzêdem Miasta Sieradza.
W dalszym ci±gu prowadzenie ¶wietlicy jest mo¿liwe dziêki pomocy ludzi dobrej woli - trzech sieradzkich piekarni, dwóch cukierni, sklepu miêsnego, pracy wolontariuszy, naszego klasztoru. Na prowadzenie ¶wietlicy otrzymujemy dotacjê z Urzêdu Miasta, która czê¶ciowo zaspokaja nasze potrzeby - zakup ¿ywno¶ci, pomocy dydaktycznych, zatrudnienie jednego pracownika. Nie mamy natomiast ¶rodków na pomoc medyczn± dla dzieci, na odzie¿ dla dzieci najubo¿szych, na doposa¿enie,  naprawy, remonty.

1

 

Przedstawienie jase³kowe pt.: 
"Budowanie wiary"

6 stycznia w Uroczysto¶æ Objawienia Pañskiego dzieci ze ¦wietlicy „¦wiate³ko Dzikuska” mia³y mo¿liwo¶æ zaprezentowaæ swoim rodzicom oraz zaproszonym go¶ciom przygotowane przedstawienie jase³kowe pt.: „Budowanie wiary” na du¿ej sali w Klasztorze Sióstr Urszulanek. My¶l± przewodni± sztuki by³o podkre¶lenie prawdy, i¿ wa¿nym zadaniem rodziców, wychowawców oraz wszystkich osób doros³ych jest przekazywanie wiary.  Dokonuje siê to miêdzy innymi poprzez zachowywanie tradycji  i  przekazywanie jej m³odszym pokoleniom. Jest to jedna ze wspania³ych form  budowania wiary  w  m³odym cz³owieku. Sztuka rozgrywa³a siê na „prawdziwej” budowie, gdzie pracownicy buduj±c tradycyjnie zamówion± przez mieszkañców szopê dla ¦wiêtej Rodziny rozwa¿ali sens obchodzonych ¶wi±t Bo¿ego Narodzenia oraz w³a¶ciwego wykorzystania tego czasu. By³a to dla wszystkich ciekawa refleksja nad osobistym prze¿ywaniem prawdy narodzenia Zbawiciela, a dzieci mia³y prawdziw± rado¶æ w zaprezentowaniu swoich mo¿liwo¶ci aktorskich.