klasztor:
  * HISTORIA ZGROMADZENIA * ¦W. URSZULA LEDÓCHOWSKA
 
nasze dzie³a:
  * ¦WIETLICA * DOM POMOCY SPO£ECZNEJ * KATECHEZA
 
dom pomocy spo³ecznej:
  * INFORMACJE * HISTORIA DOMU * ZASADY PRZYJÊCIA * OFERTA * GALERIA * KONTAKT
 
zabytki:
  * KLASZTORU * KO¦CIO£A
 
inicjatywy:
  * RATUJMY KLASZTOR! * PLENER MALARSKI * JARMARK URSZULAÑSKI * REMONT
 
materia³y archiwalne:
  * CHÓR * ZDJÊCIA ARCHIWALNE
 
linki:
  * URSZULANKI SJK * DOM ¦WIATE£KO * URSZULANKI NA ¦WIECIE - BLOG
 
ko¶ció³:
  * HISTORIA * UROCZYSTO¦CI * LUDZIE
       

 

"W tym domu - chyba jedynym w swoim rodzaju, przypad³a naszemu Zgromadzeniu, oprócz zwyk³ej pracy pedagogicznej i charytatywnej, szczególna misja - ochrony skarbów przesz³o¶ci, powierzonej naszej opiece przez Ko¶ció³ i Polskê, przez Boga samego.
Gdy siê przegl±da opisy, inwentarze i rejestry z ubieg³ego stulecia, to mo¿na sobie wyrobiæ pewne pojêcie o rozmiarach spustoszenia dokonanego przez klêski dziejowe i ¿ywio³owe, a szczególnie przez dwojaki wandalizm: zaniedbania i niewczesn± gorliwo¶æ. Tym dro¿sze staj± siê zabytki, które usz³y zag³ady. Tym usilniej prosiæ siê zdaj± o lito¶æ, ochronê, naprawê."

m. Urszula Ledóchowska

 

RENOWACJA PODOMINIKANIKAÑSKIEGO KLASZTORU ZGROMADZENIA SIÓSTR URSZULANEK
Serca Jezusa Konaj±cego

Na temat przeprowadzenia generalnego remontu sieradzkiego zespo³u klasztornego, Zgromadzenie Sióstr Urszulanek my¶la³o i mówi³o od dawna. Najwiêksz± jednak przeszkod± w jego realizacji, by³ ci±g³y brak ¶rodków finansowych.Z tego wzglêdu podejmowano prace remontowe tam, gdzie stan techniczny wymusza³ dokonanie szybkiej naprawy.
Przeprowadzone  w ostatnim czasie  znaczniejsze  przedsiêwziêcia  remontowe wyst±pi³y w 2001 oraz 2003 roku. Wymieniono wówczas dachówkê , rynny i instalacjê odgromow± na ko¶ciele, odnowiono drzwi wej¶ciowe do ko¶cio³a, a  wiê¼bê dachow± poddano impregnacji. To by³a najwy¿sza  pora na dokonanie tych napraw, gdy¿ stan techniczny dachu by³ fatalny. Podczas opadów atmosferycznych woda przedostawa³a siê do wnêtrza ko¶cio³a, dziurawe rynny powodowa³y zalewanie elewacji i nasi±kanie murów, czê¶ci drewniane dachu niszczy³a wilgoæ i robactwo, a ka¿dy silniejszy podmuch wiatru  zrzuca³ dachówki na g³owy.
Wszystkie powy¿sze prace wykona³a Firma Pana Jacka Miko³ajczyka z Sieradza . Strona finansowa tego przedsiêwziêcia, zosta³a uregulowana z ofiarno¶ci przyjació³ klasztoru - mieszkañców Sieradza, Firm: "Pietrucha" z B³aszek i "Medana"z Sieradza zaprzyja¼nionych Holendrów z Assen, a szczególnie Pañstwa C.J Zvezerijnen i Pañstwa Krabbe, Funduszu Ko¶cielnego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz du¿ego zaanga¿owania ca³ego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek.

Kolejne lata przynios³y nastêpne dzia³ania:

MDKiN

Dofinansowanie zadañ w ramach programu operacyjnego Dziedzictwo Kulturowe priorytet 1 "Ochrona zabytków":

ROK 2008 ods³oniêcie i konserwacja techniczna polichromii na ¶cianach kru¿ganków

freski2freski4freski1freski3

 

ROK 2009 odnowienie i odtworzenie dachu budynku Klasztoru - budynek prioratu oraz skrzyd³o pó³nocne i zachodnie

 

Sieradz

Dofinansowanie zadañ ze ¶rodków Urzêdu Miasta w Sieradzu:

ROK 2008 renowacja wirydarza zrealizowana w ramach projektu rewitalizacji starego miasta pn:" OD ELEKCJI KRÓLÓW POLSKI DO EPOKI INTERNETU - SIERADZKA STARÓWKA HISTORYCZNYM I KULTUROWYM DZIEDZICTWEM REGIONU" z udzia³em ¶rodków finansowych miasta Sieradza pozyskanych na ten cel od woj. ³ódzkiego

ROK 2009 Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej

ROK 2010 Odtworzenie stolarki okiennej

ROK 2011 Konserwacja estetyczna malowide³ na kru¿ganku i odtworzenie stolarki drzwiowej

ROK 2012 Renowacja zabytkowych drzwi