Połączyła nas miłość do muzyki, do pięknej liturgii. Takie słowa widnieją na okładce pierwszej naszej płyty, zawierającej nagrania kolęd i pastorałek.

Początki chóru sięgają roku 2002, kiedy to grupa miłośników śpiewu chóralnego skupiła się wokół s. Aliny Kulik. Jej charyzma i wyjątkowa osobowość sprawiły, że już wkrótce grupa założycielska powiększyła się o byłych członków chóru z parafii pw. Św. Urszuli Ledóchowskiej. Wówczas to rozpoczęły się wspólne próby i występy.

Mamy na swoim koncie wiele sukcesów, wyjazdów, konkursów i zgrupowań. Wydaliśmy dwie płyty z pięknymi kolędami i wciąż pracujemy nad jakością naszego śpiewu.

Kontakt:
Chór Cantilena przy Klasztorze Sióstr Urszulanek SJK,
98-200 Sieradz
, ul. Dominikańska 16

chor.cantilena@gmail.com

Tel. do prezesa chóru, Jarosław Ignaczak:

Próby chóru:

Środa godz. 19.00
Piątek godz. 20.00

Obecny skład chóru wygląda następująco:

Dyrygent: s. Alina Kulik

Soprany: s. Katarzyna Wyganowska, Daniela Grzelczyk, Alina Kosowska, Dorota Matusiak, Małgorzata Pęczek, Martyna Pęczek, Malwina Sobala, Joanna Leśniewicz, Jolanta Przezak.

Alty: Hanna Świtkowska, Marzanna Barczyńska, Jolanta Pacholak, Barbara Matusiak.

Tenory: Jarosław Ignaczak, Waldemar Kosowski, Jarosław Wasylik, Bartłomiej Piekarczyk.

Basy: Karol Oganiaczyk, Damian Kosowski, Tadeusz Stangret.

Realizacja nagrań, wsparcie techniczne, przyjaciel chóru: Tadeusz Świtkowski.

Fotograf, przyjaciel chóru: Krzysztof Pacholak.

Kronika, strona internetowa: Jolanta i Andrzej Pacholak e-mail: a.pacholak@gmail.com

Zarząd chóru:

Prezes: Jarosław Ignaczak tel. +48504184244

Skarbnik: Malwina Sobala

Członek zarządu: Karol Oganiaczyk e-mail: oganiaczykkarol@gmail.com

Rzecznik prasowy: Jarosław Wasylik tel. +48601155310

Historia chóru

Początki chóru sięgają roku 2002. Grupa zapaleńców, którzy odważyli się podjąć muzyczne wyzwanie, spotkała się 14 lutego na pierwszej próbie. Spośród wszystkich adeptów trudnej sztuki śpiewu chóralnego udało się stworzyć zespół trzygłosowy. Chór skupił się przede wszystkim na uświetnianiu swym śpiewem klasztornej liturgii.
Ówczesny skład przedstawiał się następująco:

1. Hanna Świtkowska,
  22. Malwina Świniarska,
  23. Daniela Grzelczyk,
  24. Grzegorz Wierzchowski.

Już wkrótce okazało się, że dużo radości sprawia również wspólne śpiewanie z innym chórem. Wyjazd siostry dyrygentki, Jolanty Wołos, spowodował, iż chór z Monic z Parafii św. Urszuli Ledóchowskiej szukał  możliwości kontynuowania śpiewu. Oprawa muzyczna  liturgii odpustowej  połączyła  nasze zespoły. Odtąd chóralne grono stanowiło sporą grupę. Dołączyli wówczas:

1. Małgorzata Pęczek,
  2. Marzanna Barczyńska,
  3. Sonia Barczyńska,
  4. Waldemar Kosowski,
  5. Elżbieta Hofman,
  6. Jan Hofman,
  7. Beata Toboła,
  8. Piotr Toboła.

Ten dość liczny chór mógł  rozpocząć śpiewanie na cztery głosy. Po raz pierwszy można nas było usłyszeć podczas  Bożego Narodzenia. Wszyscy przeżyliśmy tę liturgię niezwykle emocjonalnie. Ciepłe przyjęcie przez uczestników liturgii uskrzydliło wszystkich i postanowiliśmy spróbować naszych sił  w konkursach i przeglądach. Dość intensywne próby pod kierunkiem s. Dyrygent przyniosły rezultaty. Z każdego konkursu wracaliśmy z nagrodami i wyróżnieniami. O naszych sukcesach  można przeczytać w dziale OSIĄGNIĘCIA.
Zaangażowanie chórzystów, wytrwałość i determinacja s. Dyrygent spowodowały, że powoli staliśmy się chórem znanym w mieście i regionie. Jesteśmy coraz częściej zapraszani na różnorodne występy. Śpiewaliśmy już kilkakrotnie w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej - cyklicznej imprezy odbywającej się w naszym mieście. Dwukrotnie uświetniliśmy naszym śpiewem inaugurację roku akademickiego na Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Sieradzu. Muzyczną oprawę tworzyliśmy także łącznie z chórem z Jaworowego podczas nadania miastu patronatu św. Urszuli Ledóchowskiej.
Do ważnych kart z naszej historii  należy zagraniczne tournee, podczas którego śpiewaliśmy w Chemnitz i Dreźnie. Trasa koncertowa promowała naszą pierwszą płytę z kolędami. Zmotywowani jej sukcesem postanowiliśmy przygotować drugą płytę, na której znalazły się także nasze perełki, czyli kolędy. Chcąc jak najlepiej opracować utwory, zorganizowaliśmy warsztaty w Zmyślonej. Ten wyjazd przeżyliśmy również niezwykle mocno. Śpiewać kolędy w czerwcu to naprawdę  niecodzienne doświadczenie. Na rezultaty nie trzeba było długo czekać. Wkrótce po przyjeździe rozpoczęły się nagrania kilkunastu kolęd, które znalazły się na drugiej płycie Bóg się rodzi. Dziś przygotowujemy kolejne utwory, tym razem naszego znanego sieradzanina - Cypriana Bazylika.