* HISTORIA ZGROMADZENIA * 名. URSZULA LEDÓCHOWSKA

* HISTORIA * UROCZYSTO列I * LUDZIE

<< POWR紘

安. Stanis豉w

Urodzi si w Szczepanowie oko這 1030 roku. Uczy si w szkole katedralnej. Mo磧iwe, 瞠 r闚nie za granic (Pary?). 安i璚enia kap豉雟kie przyj掖 w 1060 roku. W dwana軼ie lat p騧niej zosta biskupem Krakowa. Da si pozna jako pasterz gorliwy ale i bezkompromisowy. Konflikt, kt鏎y wybuch pomi璠zy kr鏊em Boles豉wem a biskupem Stanis豉wem jego pow鏚 do dzisiaj nie jest w pe軟i jasny by mo瞠 chodzi這 o niemoralne 篡cie monarchy lub obron poddanych przed jego surowo軼i mia tragiczny fina. Biskup Szczepanowski zosta zabity przez dru篡n kr鏊ewsk (lub samego kr鏊a?) podczas Mszy 鈍., kt鏎 celebrowa 11 kwietnia (lub 8 maja) 1079 roku w ko軼iele 鈍. Micha豉 na Ska販e. Cia這 安i皻ego po獞iartowano. W kilka lat p騧niej przeniesiono je do katedry na Wawelu, gdzie spoczywa do dzisiaj. Po dokonaniu zbrodni kr鏊 musia ucieka z kraju wed逝g tradycji zosta mnichem - pokutnikiem w klasztorze benedykty雟kim w Osjaku. Biskupa Stanis豉wa, jako pierwszego Polaka, og這szono 鈍i皻ym w Asy簑. 安. Stanis豉w jest patronem Polski; archidiecezji gda雟kiej, gnie幡ie雟kiej, krakowskiej, pozna雟kiej, warszawskiej, diecezji: che軛i雟kiej, lubelskiej, p這ckiej, sandomierskiej, tarnowskiej. Jan Pawe II nazwa go "patronem chrze軼ija雟kiego 豉du moralnego". W ci庵u wiek闚 przywo造wano legend o zro郾i璚iu si rozsieczonego cia豉 鈍. Stanis豉wa. Kult 安i皻ego odegra w XIII i XIV wieku wa積 rol historyczn jako czynnik kszta速owania si my郵i o zjednoczeniu Polski. Wierzono, ze w ten sam spos鏏 jak cia這 鈍. Stanis豉wa po陰czy si i zjednoczy podzielone w闚czas na ksi瘰twa dzielnicowe Kr鏊estwo Polskie.

Kult 鈍i皻ego Stanis豉wa rozpocz掖 si z chwil przeniesienia jego zw這k, dokonanego w 10 lat po jego 鄉ierci - jeszcze za 篡cia W豉dys豉wa Hermana, brata kr鏊ewskiego. Powsta豉 p騧niej legenda o rozbiciu dzielnicowym Polski, jako karze za ten czyn 鈍i皻okradczy (za taki uwa瘸no w豉郾ie zamordowanie biskupa); Polska rozpad豉 si tak jak cz這nki 獞iartowanego biskupa. Oczekiwano jednak cudu za wstawiennictwem Stanis豉wa, jako patrona zjednoczenia. 奸ady kultu 鈍i皻ego Stanis豉wa na 奸御ku pochodz jeszcze sprzed roku 1163 (p豉skorze嬌a w ko軼iele 鈍i皻ego Wincentego na Olbinie pod Wroc豉wiem przedstawiaj帷a m璚ze雟two 鈍i皻ego Stanis豉wa). Z teren闚 poza Polsk mo積a wskaza na dwunastowieczn chrzcielnic w Tryde pod Lundem w Szwecji (sceny z procesu o wie Piotrowin i m璚ze雟two biskupa.)

Starania maj帷e na celu rozpocz璚ie procesu kanonizacyjnego rozpocz皻o pod wp造wem analogicznej historii w Anglii (Thomas Becket). 17 wrze郾ia 1253 r. w bazylice 鈍i皻ego Franciszka w Asy簑 Stanis豉w zosta kanonizowany przez papie瘸 Innocentego IV. Zosta wpisany do Martyrologium rzymskiego na dzie 8 maja. W Polsce od II po這wy XII wieku rozwin掖 si kult 安i皻ego Stanis豉wa, a katedra wawelska w Krakowie jest pod jego wezwaniem. R闚nie w Krakowie znajduje si jego sanktuarium w ko軼iele Paulin闚 na Ska販e. W I niedziel po 鈍i璚ie 鈍. Stanis豉wa - przypadaj帷ym 8 maja - odbywa si procesja z relikwiami 鈍i皻ego z Katedry Wawelskiej do Ko軼io豉 鈍. Micha豉 Archanio豉 i 鈍. Stanis豉wa Biskupa na Ska販e w kt鏎ej bierze udzia Episkopat Polski, przedstawiciele duchowie雟twa, zakon闚 i laikatu. W 1765 kr鏊 Stanis豉w August Poniatowski ustanowi Order 安i皻ego Stanis豉wa. W roku 1963 papie Jan XXIII ustanowi 鈍i皻ego Stanis豉wa wraz ze 安i皻ym Wojciechem i NMP Kr鏊ow Polski pierwszorz璠nym Patronem Polski. Nie ma pewno軼i, 瞠 relikwie przechowywane w katedrze na Wawelu s relikwiami 鈍. Stanis豉wa.

Wskrzeszenie Piotrowina - historia ziemii kupionej przez biskupa Stanis豉wa
(za: http://www.krakow.come2europe.eu/o_miescie/legendy/wskrzeszenie-piotrowina/)

Biskup krakowski Stanis豉w, za czas闚 panowania kr鏊a Boles豉wa 妃ia貫go, zakupi dla krakowskiego biskupstwa wie Piotrowin. Jej w豉軼icielem by bezdzietny Piotr Strzemie鎍zyk z Janiszewa. Biskup za wie zap豉ci, a ponadto kontrakt zosta potwierdzony w testamencie Piotrawina.
Problem pojawi si po 鄉ierci w豉軼iciela ziemi. Upomnia豉 si o ni bowiem rodzina Piotrowina, popierani w swych roszczeniach przez samego kr鏊a. Postawiony przed kr鏊ewskim s康em biskup t逝maczy jakim sposobem naby ziemi, jednak jego wyja郾ieniom nie dawano wiary. Na niekorzy嗆 biskupa przemawia豉 te otwarta niech耩 kr鏊a do jego osoby.
Wtedy to biskup Stanis豉w zacz掖 modli si o wskrzeszenie Piotrowina, kt鏎y m鏬豚y oczy軼i duchownego z zarzutu bezprawnego przyw豉szczenia ziemi. Po modlitwach wszed do ko軼io豉 w Piotrowinie, poleci otworzy gr鏏 Piotra, dotkn掖 jego cia豉 biskupi lask i nakaza nieboszczykowi wsta. Piotr mia wtedy wsta i potwierdzi przed kr鏊em, 瞠 wie sw sprzeda krakowskiemu biskupowi Stanis豉wowi.
Po tym biskup zapyta Piotra czy chce pozosta 篡wy czy spocz望 w grobie, na co Piotr wybra 篡cie wieczne i prosi biskupa o modlitwy. Po czym po這篡 si do grobu, a wieko grobu na powr鏒 zamkni皻o.
Jak m闚i ludowe podania, ka盥ego roku w rocznic wskrzeszenia Piotra na Wi郵e pod Solcem (nieopodal wsi Piotrowin) pokazuje si 軼ie磬a, kt鏎 wskrzeszony Piotrowin mia przej嗆 po wodzie.
Wskrzeszenie Piotra zosta這 uznane w procesie kanonizacyjnym biskupa Stanis豉wa za cud uczyniony przez niego i da這 podstawy og這szenia krakowskiego duchownego 鈍i皻ym.