Bezcenny zabytek kultury polskiej i europejskiej, perła ziemi sieradzkiej, najstarszy zabytek Sieradza - podominikański klasztor Sióstr Urszulanek w Sieradzu wymaga remontu.

Wybudowany we wczesnogotyckim stylu, zachowujący rzadko spotykany wendyjski układ cegieł, klasztor zasługuje na uwagę i troskę. Do wyjątkowych osobliwości architektonicznych kościoła należy portal usytuowany w południowej ścianie nawy. Cenne są jego monumentalne archiwolty, zestawione z trójlistnych bloków kamiennych,ukazujących lilie - symbol czystości. Archiwolty nawiązuja do kamiennych motywów portali hiszpańskich. Wewnątrz kościoła uwagę przykuwa Ołtarz Męki Pańskiej, którego rzeźby przypisywane są warsztatowi Wita Stwosza.

Od północy przylega do kościoła klasztor, zbudowany, jak większość klasztorów średniowiecznych, w czworobok. Wewnątrz znajduje się wirydarz tzw. rajski ogród otoczony krużgankami, które są miejscem ekspozycji dzieł sztuki. Niezwykle cennym zabytkiem jest rzeźba "Pięknej Madonny" z XV w., a także krucyfiks z XVI - XVII w. oraz liczne obrazy. Wśród wielu klasztorów dominikańskich sieradzki należy do najstarszych.

Jako niemy świadek licznych faktów historycznych złączony jest też z dziejami nie tylko miasta, ale i kraju. To z ambony tego kościoła w 1422r. inkwizytor kościelny ogłosił edykt króla Jagiełły usuwający heretyków z urzędów państwowych. Tutaj szlachta w 1432 r. podjęła zobowiązanie, że po śmierci Władysława Jagiełły wybrany zostanie na tron jego syn, Władysław - późniejszy Warneńczyk.

Dominikanie obecni byli w Sieradzu przez 600 lat aż do momentu, gdy po powstaniu styczniowym rząd carski skasował klasztor i zakonnicy musieli go opuścić. Od tego czasu popadał w coraz większą ruinę. Na ratunek cennemu zabytkowi przybyła w 1922 r. Matka Urszula Ledóchowska - obecna święta patronka Sieradza. Urszulanki objęły klasztor i w dość krótkim czasie przy współudziale ludzi dobrej woli odrestaurowały go.

Dziś sytuacja jest podobna. Budynek wymaga gruntownego remontu - przeciekają dachy, okna, niezabezpieczone mury nasiąkają wilgocią. Siostry urszulanki robią, co w ich mocy. Potrzeba jednak jeszcze wielu ludzi dobrego serca i życzliwej troski.

Będziemy wdzięczni, jeśli zechcesz wesprzeć dzieło renowacji sieradzkiego klasztoru. Naszym wspólnym sukcesem będzie przekazanie potomności tego, co w naszej kulturze najcenniejsze.

Pieniądze na remont klasztoru i kościoła można wpłacać na konto:
Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK
ul. Dominikańska 16
98-200 Sieradz
nr konta: 48 9267 0006 0000 1472 2000 0010

do przekazów z zagranicy:
nr konta: 48 9267 0006 0000 1472 2000 0010
adres SWIFT (do przekazów z zagranicy): GBWCPLPP