Bezcenny zabytek kultury polskiej i europejskiej, per³a ziemi sieradzkiej, najstarszy zabytek Sieradza - podominikañski klasztor Sióstr Urszulanek w Sieradzu wymaga remontu.
Wybudowany we wczesnogotyckim stylu, zachowuj±cy rzadko spotykany wendyjski uk³ad cegie³, klasztor zas³uguje na uwagê i troskê. Do wyj±tkowych osobliwo¶ci architektonicznych ko¶cio³a nale¿y portal usytuowany w po³udniowej ¶cianie nawy. Cenne s± jego monumentalne archiwolty, zestawione z trójlistnych bloków kamiennych,ukazuj±cych lilie - symbol czysto¶ci. Archiwolty
nawi±zuja do kamiennych motywów portali hiszpañskich. Wewn±trz ko¶cio³a uwagê przykuwa O³tarz Mêki Pañskiej, którego rze¼by przypisywane s± warsztatowi Wita Stwosza.
Od pó³nocy przylega do ko¶cio³a klasztor, zbudowany, jak wiêkszo¶æ klasztorów ¶redniowiecznych, w czworobok. Wewn±trz znajduje siê wirydarz tzw. rajski ogród otoczony kru¿gankami, które s± miejscem ekspozycji dzie³ sztuki. Niezwykle cennym zabytkiem jest rze¼ba "Piêknej Madonny" z XV w., a tak¿e krucyfiks z XVI - XVII w. oraz liczne obrazy. W¶ród wielu klasztorów dominikañskich sieradzki nale¿y do najstarszych.
Jako niemy ¶wiadek licznych faktów historycznych z³±czony jest te¿ z dziejami nie tylko miasta, ale i kraju. To z ambony tego ko¶cio³a w 1422r. inkwizytor ko¶cielny og³osi³ edykt króla Jagie³³y usuwaj±cy heretyków z urzêdów pañstwowych. Tutaj szlachta w 1432 r. podjê³a zobowi±zanie, ¿e po ¶mierci W³adys³awa Jagie³³y wybrany zostanie na tron jego syn, W³adys³aw - pó¼niejszy Warneñczyk.
Dominikanie obecni byli w Sieradzu przez 600 lat a¿ do momentu, gdy po powstaniu styczniowym rz±d carski skasowa³ klasztor i zakonnicy musieli go opu¶ciæ. Od tego czasu popada³ w coraz wiêksz± ruinê. Na ratunek cennemu zabytkowi przyby³a w 1922 r. Matka Urszula Ledóchowska - obecna ¶wiêta patronka Sieradza. Urszulanki objê³y klasztor i w do¶æ krótkim czasie przy
wspó³udziale ludzi dobrej woli odrestaurowa³y go.
Dzi¶ sytuacja jest podobna. Budynek wymaga gruntownego remontu - przeciekaj± dachy, okna, niezabezpieczone mury nasi±kaj± wilgoci±. Siostry urszulanki robi±, co w ich mocy. Potrzeba jednak jeszcze wielu ludzi dobrego serca i ¿yczliwej troski.
Bêdziemy wdziêczni, je¶li zechcesz wesprzeæ dzie³o renowacji sieradzkiego klasztoru. Naszym wspólnym sukcesem bêdzie przekazanie potomno¶ci tego, co w naszej kulturze najcenniejsze.
Pieni±dze na remont klasztoru i ko¶cio³a mo¿na wp³acaæ na konto:
Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK
ul. Dominikañska 16
98-200 Sieradz
nr konta: 48 9267 0006 0000 1472 2000 0010
do przekazów z zagranicy:
nr konta: 48 9267 0006 0000 1472 2000 0010
adres SWIFT (do przekazów z zagranicy): GBWCPLPP
GBW 61-725 Poznañ
ul. Miel¿yñskiego 22