klasztor:
  * HISTORIA ZGROMADZENIA * ŚW. URSZULA LEDÓCHOWSKA
 
nasze dzieła:
  * ŚWIETLICA * KATECHEZA
 
dom pomocy społecznej:
  * INFORMACJE * HISTORIA DOMU * ZASADY PRZYJĘCIA * OFERTA * GALERIA * KONTAKT
 
zabytki:
  * KLASZTORU * KOŚCIOŁA
 
inicjatywy:
  * RATUJMY KLASZTOR! * PLENER MALARSKI * JARMARK URSZULAŃSKI * REMONT
 
materiały archiwalne:
  * CHÓR * ZDJĘCIA ARCHIWALNE
 
linki:
  * URSZULANKI SJK * DOM ŚWIATEŁKO * URSZULANKI NA ŚWIECIE - BLOG
 
kościół:
  * HISTORIA * UROCZYSTOŚCI * LUDZIE
       


1

21.09.2018r. w sieradzkim szpitalu zmarła nasza kochana Siostra Klementyna, Janina Nadlewska od Ducha Świętego, ur. 18.05.1929 r. w Niedźwiadach pow. Aleksandrów Kujawski.

Wstąpiła do naszego Zgromadzenia 2.08.1953 r. w Sieradzu. Profesję wieczystą złożyła 15.08.1960 r. w Pniewach. Swoje powołanie realizowała w następujących domach zakonnych: Sieradz, Kielce, Warszawa, Radom - po czym wróciła ponownie do Sieradza, gdzie odeszła do Domu Ojca. Ostatnie słowa Siostry brzmiały: „Pamiętajcie o mnie...”. Dobry Jezu, a nasz Panie, daj Jej wieczne spoczywanie!  

 

1

XII Jarmark Urszulański, jak co roku, udany.

Fundusz remontowy klasztoru został zasilony kwotą 10772,50 zł. Dziękujemy współorganizatorom i sponsorom za okazane wsparcie, a wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.

 

1

 

Pielgrzymka do Czerwińska nad Wisłą

W dniu 17 marca odbyła się pielgrzymka, której celem było obejrzenie Misterium Męki Pańskiej w Bazylice Zwiastowania NMP w Czerwińsku nad Wisłą. Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Księża Salezjanie wystawili  też bardzo dramatyczny rapsod o Ojczyźnie. W Czerwińsku zwiedziliśmy również Muzeum Misyjne oraz wystawę  poświęconą Kardynałowi Hlondowi. Uczestniczyliśmy także we mszy św. W drodze powrotnej odwiedziliśmy ponadto muzeum w Sochaczewie, gdzie zobaczyliśmy wystawę poświęconą bitwie nad Bzurą w 1943 r. oraz żołnierzom wyklętym. Mieliśmy również okazję zobaczyć piękną prezentację w Dworku Szopena w Żelazowej Woli. Podróż wykorzystaliśmy na wspólną modlitwę i wysłuchanie konferencji
o. Adama Szustaka oraz na obejrzenie filmów o tematyce religijnej. Modliliśmy się w intencji rozpoczynających się rekolekcji parafialnych. 

Niech przeżycia związane z tą pielgrzymką pomogą w lepszym skorzystaniu z tych rekolekcji.

 

 

 

1

 

Półkolonie w klasztorze Sióstr Urszulanek

Podczas ferii zimowych dzieci ze świetlicy Światełko Dzikuska odpoczywały na zorganizowanych półkoloniach w klasztorze Sióstr Urszulanek. Wychowawcy i dzieci wspólnymi siłami zbudowali małe miasto. W tej wspólnej zabawie, każde dziecko podjęło się poważnej pracy na przygotowanym stoisku.

czytaj dalej>>

 

1

Dzieci ze świetlicy „Światełko Dzikuska”
przy ognisku pośród pasterzy

14 stycznia 2018 roku w niedzielę dzieci ze świetlicy „Światełko Dzikuska” w Sieradzu przygotowały wyjątkowe bożonarodzeniowe spotkanie dla swoich rodziców, sióstr, wolontariuszy oraz przyjaciół świetlicy. Spotkanie to odbyło się przy ognisku pośród pasterzy tak jak to miało miejsce ponad 2000 lat temu.

czytaj dalej>>

1

 

1

 

Jubileusz 50 lecia życia zakonnego
S. Przełożonej Agnieszki Celińskiej.

Z sercem pełnym wdzięczności za łaskę przeżycia 50-u lat w wierności Bogu S. Agnieszka Celińska przełożona klasztoru potwierdziła akt całkowitego oddania Oblubieńcowi. 
Po uroczystej mszy jubileuszowej zaproszeni goście złożyli najpiękniejsze życzenia Złotej Jubilatce. S. Agnieszka przyjęła kwiaty od współsiostr, dzieci, ministrantów i rodziny. Nie mogło zabraknąć jubileuszowego tortu.


Zdjęcia>>

1

Siostra Monika Laskowska

Co roku 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia odbywają się w naszym Zgromadzeniu uroczystości składania ślubów zakonnych. W tym roku ślubowała Bogu czystość, ubóstwo i posłuszeństwo na czas i na wieczność, sieradzanka - s. Monika Laskowska. 
Powierzajmy naszą kochaną Siostrę szczególnej pamięci modlitewnej, by z odwagą i miłością kroczyła wyznaczoną jej przez Boga ścieżką do nieba.

1

 

Na koniec roku szkolnego
w świetlicy "Światełko Dzikuska"

Tradycyjne, jak każdego roku, dzieci ze świetlicy  " Światełko Dzikuska" w Sieradzu przygotowały na zakończenie roku szkolnego dla swoich kochanych rodziców, dziadków, cioć i wujków oraz wychowawców i przyjaciół świetlicy podziękowanie w formie przedstawienia.  Dzieci w ten sposób chciały podziękować  za miłość i trud wychowania.

Czytaj dalej >>

 

1

 

1

 

KRONIKA OKUPACYJNA KLASZTORU SIÓSTR URSZULANEK W SIERADZU - S. Paulina Aniela Jaskulanka USJK

Zapiski z dnia 22 III 1940:
[...]Po południu odprawiłyśmy Drogę Krzyżową po raz ostatni na całych krużgankach. Ponieważ Wielki Piątek jest dla protestantów ważnym świętem, Niemcy nie przeszkadzali nam swoimi wizytami w modlitwie[...]

Książkę można już nabyć przy furcie klasztornej - cena 25zł. W razie pytań odnośnie sprzedaży prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny. Fundusz uzyskany ze sprzedaży książki przeznaczony jest na renowację naszego XIII wiecznego klasztoru.

 

 

1

 

Nowe wydanie Kroniki Okupacyjnej

Właśnie opuściło drukarnię i już niebawem będzie do nabycia w klasztorze nowe wydanie KRONIKI OKUPACYJNEJ KLASZTORU SIÓSTR URSZULANEK W SIERADZU. Dla zachęty – kilka zdjęć jeszcze ciepłej książki. Fundusz uzyskany ze sprzedaży książki wesprze prace renowacyjne w klasztorze.

 

1

 

Ferie zimowe w świetlicy "Światełko Dzikuska"

Podczas pierwszego tygodnia ferii zimowych dzieci ze świetlicy „Światełko Dzikuska” spotykały się na zajęciach zorganizowanych w świetlicy. Tematem spotkań było zdobywanie kluczy do serca drugiego człowieka. Zadaniem każdego dnia było użycie odpowiedniego klucza w relacjach osobowych.

Czytaj dalej >>

1

 

Gwiazda betlejemska prowadzi do Jezusa

Jak co roku dla uczczenia Jezusa nowonarodzonego dzieci ze świetlicy "Światełko Dzikuska" przygotowały przedstawienie dla rodziców, sióstr i przyjaciół. W tym roku tematem inscenizacji była Gwiazda betlejemska, która swym światłem prowadzi  ludzi do Jezusa poprzez  trudy życia. W tej wędrówce pomagał  im  Anioł - Zwiastun dobrej nowiny. Prowadzony dialog w sztuce był dość dużym wyzwanie dla dzieci. Ostatecznie świetnie sobie poradziły. Rodzice byli dumni i zadowoleni ze swych pociech. Po przedstawieniu było dzielenie się opłatkiem i życzenia. Cała wspólnota świetlicy mogła z radością zasiąść do stołu i świętować.

1

 

Cantilena kolęduje

Przyzwyczailiśmy sieradzan do naszego koncertu kolęd w Sieradzu. W tym roku jednak postanowiliśmy kolędować na wyjeździe.  Swoje najciekawsze kolędy zaprezentowaliśmy 13 stycznia 2017 roku podczas XV Koncertu Kolęd w Królowej Woli koło Inowłodza.  Nasz śpiew spotkał się z gorącym przyjęciem słuchaczy. Niezwykle spodobała nam się formuła występu – nie był to festiwal ani przegląd. Był to koncert kolęd. Taka forma z pewnością lepiej oddaje ducha Bożego Narodzenia.  Nie ma rywalizacji, jest natomiast serdeczność i radość ze wspólnego śpiewania ku chwale Naszego Pana. Chcielibyśmy gorąco podziękować organizatorom za miłe przyjęcie  i wspólnie przeżyte chwile.

Wideo>>

1

 

Doceniona nieoceniona

Prezydent miasta Sieradza Paweł Osiewała uhonorował 5 grudnia 2016 roku osoby, które działają na rzecz innych, nie licząc swojego czasu ani poświęcenia. Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Pani Halina Świniarska, która nieprzerwanie od roku 2005 angażuje się w renowację naszego klasztoru i kościoła. czytaj dalej>>

1

 

Chór Cantilena śpiewa kolędy na sieradzkim rynku

 

Impreza plenerowa "Sieradz pod choinkę" 03 grudnia 2016r.

Zdjęcia na http://chor-cantilena.blogspot.com/

 

1

Wieczornica z okazji 98 Rocznicy Odzyskania Niepodległości

zdjęcia>>

1

Nagroda Sejmiku Województwa Łódzkiego
dla chóru Cantilena

Niezwykłą radość sprawiła nam wiadomość, że otrzymaliśmy nagrodę Sejmiku Województwa Łódzkiego w dziedzinie kultury za szczególne osiągnięcia w zakresie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Gala wręczenia nagród odbyła się 27 października 2016 roku w Łódzkim Domu Kultury. Nagroda przyznawana była po raz pierwszy, tym bardziej było nam miło, że ktoś nas zauważył i docenił. W trakcie gali zaprezentowaliśmy fragment naszej twórczości, zaśpiewaliśmy kilka utworów. Wśród nich znalazła się, oczywiście, kompozycja znanego sieradzanina Cypriana Bazylika. W tych uroczystych chwilach towarzyszyli nam Prezydent naszego miasta pan Paweł Osiewała oraz Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych pani Jadwiga Maciejewska, którym bardzo dziękujemy za docenienie naszej działalności.

List gratulacyjny Przewodniczącego Sejmiku Woj. Łódzkiego >>

Zdjęcia na http://chor-cantilena.blogspot.com/

 

1

 

JESTEM DZIECKIEM BOGA

W dniach 14-16 października, w Pniewach odbyło się XIX Forum Młodych organizowane przez Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK. Grupy przyjechały z całej Polski: Poznania, Warszawy, Bydgoszczy, Szczecina, Zielonej Góry, Dolska, Lipnicy Poznańskiej, Krakowa, Nowego Tomyśla. Także z naszego miasta, z II LO w Sieradzu pojechała mała grupka 6 dziewcząt z katechetką s. Magdaleną. W tym roku ok. 200 osób pochylało się nad Tajemnicą, Darem, Łaską, Radością, Mocą – czyli Chrztem św. Młodzież modliła się, słuchała świadectw, pracowała w grupach, uroczyście odnawiała przyrzeczenia chrzcielne, ale też z radością i entuzjazmem przeżywała pogodny wieczór wypełniony śpiewem i tańcami. Najważniejszą chwilą całego spotkania była Eucharystia o północy połączona z przejściem przez Bramę Miłosierdzia, wyznaniem wiary, nałożenie białej szaty dziecka Bożego ( wszyscy otrzymali specjalnie przygotowane białe koszulki). Wierzę, że ten szczególny czas przeżyty w Pniewach, przy relikwiach św. Urszuli Ledóchowskiej zapadnie głęboko w serce młodzieży i przyniesie dobry owoc.
s. Magdalena Bulińska

 

1

Magis - czyli więcej, lepiej, bardziej

Tego właśnie mogła doświadczyć nasza urszulańska wspólnota, w szczególnych dniach ŚDM, 17 – 23 lipca 2016 r. Gościliśmy wówczas 23 - osobową grupę jezuickiej młodzieży z Zimbabwe, Stanów Zjednoczonych, Francji, Ekwadoru, z duchowym opiekunem o. Anilem z Indii i trzema koordynatorami z Polski. Eksperyment Magis polega na realizacji w codzienności słów modlitwy św. Ignacego Loyoli: Dawać, a nie liczyć. Młodzież każdego dnia podejmowała pracę w naszym klasztorze. Pomagali w ogrodzie, w kuchni, w sprzątaniu, ale przede wszystkim wielkim przeżyciem i wzruszeniem była dla nich pomoc i opieka nad dziećmi z naszego DPS. Te kilka dni wspólnego mieszkania, modlitwy i pracy, dla nas, sióstr było doświadczeniem młodości, radości, różnorodności i niezwykłego entuzjazmu wiary. Po prostu doświadczeniem Kościoła jednego i powszechnego. Dziękujemy Bogu za ten szczególny czas.

zdjęcia>>

1

Śladami Apostołki Uśmiechu

W dniu 23.06.2016 roku grupa dzieci i młodzieży, laureatów VIII edycji Międzyszkolnego Konkursu pod Patronatem Prezydenta Miasta Sieradza i Przełożonej Centrum Łódzko- Sieradzkiego
pt. „ Poznaję Św. Urszulę Ledóchowską patronkę miasta Sieradza”, udała się na pielgrzymkę do sanktuarium w Pniewach.

czytaj dalej>>

 

1

 

Dopisała nie tylko pogoda

Kolejny już Jarmark Urszulański za nami. Jak co roku, obawialiśmy się, że pogoda sprawi nam psikusa i spadnie deszcz. Tymczasem, bezchmurne niebo zagwarantowało upał w trakcie całego jarmarku. W tym roku, oprócz pogody, dopisali także sieradzanie, którzy tłumnie pojawili się na placu przed klasztorem. Ciekawe konkursy, turnieje i stoiska handlowe zapewniły atrakcje wszystkim uczestnikom urszulańskiej imprezy.

czytaj dalej>>

1

 

Zakończenie obchodów 150 rocznicy urodzin
św. Urszuli Ledóchowskiej

22 maja br. Mszą św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Alojzego Meringa, Wspólnota Sióstr Urszulanek klasztoru sieradzkiego, ze społecznością Sieradza na czele z duszpasterzami i władzami miasta zakończyła obchody 150 rocznicy urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia i Patronki Miasta Sieradza.

czytaj dalej>>

1

 

Gorzkie żale - skarb polskiej duchowości i kultury,
wpisane w historię Polski

W jubileuszowym roku 1050 lecia chrztu Polski i jednocześnie w Roku Miłosierdzia Wielebne Siostry Urszulanki znów podarowały sieradzanom niezwykłe przeżycia. Siostra Alina Kulik – dyrygent, chór Cantilena oraz kwartet smyczkowy Primavera przygotowali niezwykłe spotkanie muzyczno-refleksyjne. Gorzkie żale i pieśni pasyjne, które zaproponowali wykonawcy, stały się z pewnością okazją do głębszych rozmyślań, a może nawet do pogłębionej refleksji.

czytaj dalej>>

1

 

Pielgrzymka z siostrą Goretti

5 marca 2016 roku, o wczesnej godzinie, rozpoczęło się nasze pielgrzymowanie, zorganizowane przez siostrę Goretii Korek. Grupa sieradzka, choć zróżnicowana pod względem wieku, radośnie, ze śpiewem i modlitwą na ustach, wyruszyła na poszukiwanie znaków piękna , jakie Bóg stwarza we współpracy z człowiekiem.

czytaj dalej>>

1

 

Koncert organowy w wykonaniu
Jacka Franciszka Brzostowskiego

Dnia 7 lutego 2016r o godz. 17.00 odbył się w naszym kościele koncert organowy w wykonaniu Jacka Franciszka Brzostowskiego. Nie sposób słowami wyrazić ogromnej wdzięczności, że mimo wielu zajęć Jacek znalazł czas, by przygotować koncert. Piękne wykonanie utworów J.S. Bacha pozwoliło słuchaczom podziwiać Jego talent, życzliwość i niebywałą skromność. Wysłuchanie przygotowanych utworów dało zaproszonym Gościom, mieszkańcom Sieradza wiele zadowolenia. To ważne, by w sieradzkim klasztorze przepełnionym historią zeszłych wieków, naznaczonym duchem minionych pokoleń, sztuka, a w tym także muzyka, miała swoje miejsce, stała się okazją do ciekawego spędzenia niedzielnego wieczoru. Dziękujemy Jackowi za uśmiech i wzruszenia artystyczne, a wspaniałej Publiczności za obecność i udział w zbiórce ofiar na remont kompleksu klasztornego.


fot. Paweł Gołąb

 

1

 

25 lat minęło

W niedzielę 7 lutego 2016 roku świetlica "Światełko Dzikuska" przy Klasztorze Sióstr Urszulanek obchodziła swoje 25 urodziny. Siostry Urszulanki, rodzice i dzieci, opiekunowie i wolontariusze, ofiarodawcy i przyjaciele świetlicy oraz Klasztoru podczas uroczystej Mszy świętej wspólnie dziękowali za wiele lat działalności tego dzieła na rzecz dzieci i młodzieży Miasta Sieradza.

czytaj dalej>>

 

1

" Urszulańskim szlakiem"

Pod takim tytułem odbył się kolejny koncert chóru Cantilena. Trudno się dziwić, że właśnie w tym roku, Jubileuszowym Roku 150-lecia urodzin świętej Urszuli Ledóchowskiej, chórzyści zaproponowali wiernym słuchaczom i ich miłośnikom kolędy, które związane będą
z tym jubileuszem.

czytaj dalej>>

 

1

Jasełka i bożonarodzeniowe spotkania
dzieci ze S.P. nr 6 w Sieradzu

czytaj dalej>>

1

„ W naszych sercach jest Boże Narodzenie”

17 stycznia 2016 roku w klasztorze Sióstr Urszulanek dzieci ze świetlicy „ Światełko Dzikuska” podczas rodzinnego spotkania opłatkowego przedstawiły sztukę pt. „ W naszych sercach jest Boże Narodzenie”. Przed rodzicami mogły wykazać się wspaniałymi zdolnościami aktorskimi. Włożyły w to całe swoje serca. Grą aktorską i przekazanym słowem pobudziły do dobrej refleksji nad własnym sercem: Czy w moim, twoim, naszym sercu narodził się Jezus ? Czy w moim, twoim, naszym sercu żyje prawdziwie Jezus ? Po przedstawieniu można było w oczach rodziców zauważyć wzruszenie. Była to dla dzieci wśród oklasków najlepsza nagroda.

zdjęcia>>

1

Opłatek
Rodziny Różańcowej i Grupy Pielgrzymkowej

Niedziela 10 styczeń 2016 rok godziny popołudniowe. Zwykle o tej porze na placu przed klasztorem i w klasztorze cisza i spokój. Sąsiedzi jedzą obiad a siostry modlą się lub odpoczywają po tygodniowych obowiązkach. Dzisiaj jest inaczej, już od 14.30 plac przed kościołem wypełnia się nadjeżdżającymi samochodami. Do klasztoru spieszą tłumy ludzi z większymi i mniejszymi pakunkami. Wszędzie roznosi się zapach pieczonego ciasta, które przynoszą osoby z Rodziny Różańcowej lub Grupy Pielgrzymkowej na swoje spotkanie opłatkowo-kolędowe.

Czytaj dalej>>

1

VI rodzinny konkurs szopek bożonarodzeniowych
rozstrzygnięty

10 stycznia 2016r. po niedzielnej mszy św. o godz. 10.30 odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu. Upominki otrzymali także pozostali uczestnicy konkursu, w którym wzięło udział 37 dzieci z rodzinami.


Laureaci I nagrody - Zuzanna Pilarz z rodzicami

dalej>>

1

 

05 stycznia 2016r.
zmarła s. MARIA ELŻBIETA BOŻENA KORPIK
od Jezusa Ukrzyżowanego


Wspomnienie o s. Elżbiecie >>

 

1

Koncert Cantileny w Konstantynowie Łódzkim

W poświąteczną niedzielę 27 grudnia 2015 roku nasz chór gościł w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim. Podczas koncertu zaprezentował wybrane ze swojego repertuaru kolędy. Licznie zgromadzeni słuchacze mogli usłyszeć m.in. Cichą noc, Jezusa Malusieńkiego oraz kolędy w języku białoruskim i ukraińskim. Zaskoczeniem dla wszystkich była bez wątpienia kolęda wykonana w języku fińskim En etsi valoa.

Zdjęcia>>

1

SPOTKANIE OPŁATKOWE

W niedzielne popołudnie , 20 grudnia 2015r., w klasztorze w Sieradzu odbyło się spotkanie opłatkowe dzieci z asysty. Na spotkanie przyszły całe rodziny. Dzieci przygotowały dwie scenki: jedna to przygotowanie do Wigilii, a druga powitanie Pana Jezusa przez aniołów, pastuszków i dzieci. Przy śpiewie kolęd, łamaniu się opłatkiem i składaniu życzeń przeżyliśmy to piękne, rodzinne i świąteczne spotkanie.

Siostra Janina Świniarska

zdjęcia>>

 

 

1

Nowa elewacja kościoła i klasztoru

Uprzejmie informujemy, że 26 października 2015r dokonano odbioru robót budowlanych przy klasztorze podominikańskim w obrębie zachodniej elewacji zachodniego skrzydła klasztornego i zachodniej elewacji prioratu, w zakresie obejmującym naprawę tynków i malowanie a także prac konserwatorskich przy elewacjach zachodniej i północnej kościoła podominikańskiego p.w. św. Stanisława

dalej>>

1

 

W Świątyni Opatrzności Bożej

14 października 2015 roku będzie znaczącą datą w historii naszego Zgromadzenia. Tego dnia relikwie Świętej Urszuli Ledóchowskiej zostały sprowadzone i umieszczone w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy Św. przewodniczył arcybiskup, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Obecni byli również liczni przedstawiciele Sióstr Urszulanek z Przełożoną Generalną Matką Franciszką Sagun, z reprezentantami szkół imienia Świętej Urszuli Ledóchowskiej oraz laureatami Ogólnopolskiego Konkursu o Świętej Urszuli. Uroczystość została ubogacona śpiewem chóru „Cantilena” z dyrygentką siostrą Aliną Kulik przełożoną naszego sieradzkiego zgromadzenia. We mszy uczestniczyli członkowie Rady Miejskiej w Sieradzu wraz z wiceprezydentem p. Rafałem Matysiakiem.


Chór Cantilena przed relikwiami Św. Urszuli Ledóchowskiej

 

1

Po raz pierwszy w Łęczycy

Chór "Cantilena" wraz ze swoją dyrygentką s. Aliną Kulik oraz z zaprzyjaźnionym z chórem p. Jackiem Brzostowskim grającym na organach, uświetnił obchody 150-lecia urodzin św. Urszuli Ledóchowskiej. Msza Św. wzbogacona o śpiew "Cantileny" z pewnością była okazją do bogatych przeżyć duchowych dla wszystkich uczestników liturgii. Członkowie chóru serdecznie dziękują Siostrom Urszulankom z Łęczycy za gościnę, pokrzepienie ciała i duszy, a szczególnie za pyszny tort. Bóg zapłać Kochanym Siostrom.

Chórzystka


Kościół Św. Andrzeja Apostoła w Łęczycy, 27 września 2015r.

 

1

 

Chór Cantilena ze śpiewem na Jasnej Górze

W niedzielę 31 maja 2015r. uczciliśmy obchody 150-lecia urodzin Naszej Matuchny podczas uroczystej Mszy Św. w klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze. W obecności wielu Sióstr Urszulanek wysłuchaliśmy słów J.E. arcybiskupa Wacława Depo, który wspomniał o najważniejszym przesłaniu Świętej Urszuli Ledóchowskiej - miłości Boga i Ojczyzny. Umocnieni tymi słowami i posileni gościnnością czcigodnych Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej oraz do Sanktuarium M.B. w Gidlach.

zdjęcia>>

 

1

 

IX Jarmark Urszulański

W sobotę 30 maja 2015 r. odbył się już IX Jarmark Urszulański. Już po raz dziewiąty na placu, wokół pomnika Jana Pawła II zebrali się ludzie dobrej woli, którym na sercu leży los naszego klasztoru. Wszystkie imprezy, kramy i inne stanowiska pracowały na rzecz odnowy największej dumy Sieradza - Zespołu Klasztornego i kościoła pw. BM św. Stanisława. Licznie zebrani uczestnicy jarmarku chętnie wspierali tę cenną inicjatywę. Przekonani jesteśmy, że swoją opieką wsparła nas również nasza patronka Święta Matka Urszula Ledóchowska. Bóg zapłać wszystkim, którzy zechcieli dopomóc wielkiemu dziełu renowacji klasztoru.

zdjęcia na blogu chóru Cantilena>>

 

1

 

Obchody 150 lecia urodzin Świętej Urszuli Ledóchowskiej
w kościele Środowisk Twórczych w Warszawie

24 maja 2015r. uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej uświetniającej obchody 150 lecia urodzin Świętej Urszuli Ledóchowskiej. Mszę Świętą celebrował arcybiskup Henryk Hoser. Po zakończeniu Mszy Świętej mogliśmy wysłuchać koncertu słowno-muzycznego. Słowa Świętego Jana Pawła II i Świętej Urszulu Ledóchowskiej recytowali wybitni aktorzy sceny polskiej: Maja Komorowska i Wiesław Komasa.

zdjęcia>>

 

1

 

Chór Cantilena w bazylice św. Krzyża
w Warszawie i archikatedrze w Łodzi

W niedzielę 19 kwietnia 2015 roku Cantilena wraz z dyrygentką
s. Aliną Kulik uświetniła liturgię mszy św. w Warszawie, w kościele pw. Świętego Krzyża oraz w archikatedrze w Łodzi.

czytaj dalej>>

1

 

Byliśmy darem…

Przypowieść o Narodzeniu Pańskim, której wysłuchaliśmy w sobotni wieczór była dla nas wszystkich prawdziwą duchową ucztą. Cudowne zespolenie muzyki i poezji sprawiło, iż wszyscy zebrani w zaciszu klasztornych murów mieli okazję zatrzymać się i zadumać. Zostawiając domową krzątaninę, codzienne zabieganie, zasłuchaliśmy się w mądrość recytowanych, śpiewanych i czytanych słów. Wszyscy z pewnością zapamiętamy, że „Jako chrześcijanie mamy obowiązek nie tyle obdarowywać, ile sami przemieniać się w dar. Czynić tak, by zawsze nasze życie było bezgranicznym darem. Dla wszystkich”. My, wykonawcy, chcemy wierzyć, że dziś byliśmy darem, który ubogacił duchowo każdego, kto przybył na nasz koncert. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli nam przygotować Przypowieść o Narodzeniu Pańskim.
Bóg zapłać.

 

czytaj dalej>>

Sieradz 17 stycznia 2015r. Przyklasztorny Kościół Sióstr Urszulanek SJK

 

1

 

V RODZINNY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

W tym roku w naszym konkursie wzięły udział 43 szopki. Oglądających wystawę na krużgankach zachwycały pomysłowością, kolorytem, pięknem, zaangażowaniem całych rodzin. Jak co roku zadziwiały formą i materiałami z których powstały ( modelina, masa solna, masa papierowa, drewno, makaron, papier itd.)


Filip Chudzik z rodziną

Przez dwa tygodnie w plebiscycie na najpiękniejszą szopkę, według oglądających oddano 915 głosów. Nagrodę publiczności otrzymał p. Bohdan Antczak ( 106 głosów). Jury przyznało 6 wyróżnień i wybrało 3 najpiękniejsze szopki:
I miejsce zdobył Filip Chudzik z rodziną, II miejsce otrzymali Szymonek i Kacperek Sobalowie z rodzicami, a III miejsce przypadło Mikołajowi Perdek z rodziną.

 

1

 

"Sieradzkie Impresje"
V Ogólnopolski Plener Malarski

W dniach 19 – 30 maja br. odbywał się w naszym sieradzkim klasztorze V Ogólnopolski Plener Malarski zatytułowany „Sieradzkie Impresje”. Plener ma na celu -  poza oczywistymi korzyściami, jakie płyną ze spotkania artystycznego w pięknym architektonicznie i gościnnym miejscu  – zgromadzenie darów poplenerowych, które sprzedane zostaną na aukcji jesienią bieżącego roku, a pozyskane w ten sposób środki zasilą budżet remontowy  klasztoru.


galeria>>

W tegorocznym plenerze wzięli udział artyści z regionu sieradzkiego i z Polski:
Marek Andała (Kazimierz Dolny), Andrzej Borowski (Kraków), Tomasz Lubaszka (Częstochowa), Jacek Frąckiewicz (Widawa), Paweł Kotowicz (Kraków), Małgorzata Kacperek (Mysłowice), Andrzej Kacperek (Mysłowice), Tomasz Klimczyk (Sieradz), Krzysztof Nowak (Zduńska Wola) i Halina Nowicka (Sieradz).
Plener, zorganizowany przez Biuro Wystaw Artystycznych w Sieradzu oraz Zgromadzenie Sióstr Urszulanek SJK, współfinansowany jest przez Urząd Miasta w Sieradzu.

 

1

 

Nawiedzenie krzyża ŚDM

19 maja 2014r. nawiedził nas w kościele św. Stanisława KRZYŻ ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY i kopia ikony MATKI BOŻEJ SALUS POPULI ROMANI. Peregrynacja tych symboli po Polsce jest przygotowaniem do kolejnych ŚDM, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie.

 

1

Akademia z okazji kanonizacji
św. Jana Pawła II

Z okazji kanonizacji św. Jana Pawła II, rocznicy Jego urodzin i rocznicy kanonizacji św. Urszuli, dzieci z asysty naszego klasztoru pod kierunkiem s. Janiny przygotowały dziękczynną akademię, na którą składały się wiersze i piosenki o Papieżu oraz słowa św. Urszuli. Akademia odbyła się w niedzielę 11 maja po Mszy św. Dla dzieci i ich rodzin oraz wiernych uczestniczących w tym wydarzeniu było to bardzo radosne przeżycie i wzruszające dziękczynienie.

1

10 marca 2014 zmarła
najstarsza Siostra z naszej sieradzkiej wspólnoty
S. Julianna Stanisława Wardulińska  
- Od Najświętszej Rodziny w 96 roku życia i w 76 roku powołania zakonnego. Msza św. pogrzebowa w czwartek o godz. 11.00

Requiescat in pace

1

 

Niezwykły koncert Cantileny

Wielbiąc Boga i sławiąc Sieradz, Cantilena w dniu 21 września 2013r. koncertowała w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nasz chór wystąpił wraz z Zespołem Muzyki Dawnej Ars Nova z repertuarem sieradzanina Cypriana Bazylika. Koncert odbył się w ramach XI Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich.To niezwykły zaszczyt dla chórzystów i ich dyrygentki s. Aliny Kulik. Miło było usłyszeć słowa pochwały i uznania ze strony wytrawnych melomanów. Warszawa usłyszała w ten sposób o naszym pięknym starym grodzie i jego najlepszych mieszkańcach.

 

1

Cantilena z Bazylikiem

Członkowie chóru Cantilena wraz ze swoją Dyrygentką s. Aliną Kulik mieli kolejną okazję, aby promować muzykę słynnego sieradzanina, Cypriana Bazylika. Zostali zaproszeni do Łowicza, aby 18 kwietnia uświetnić swym śpiewem Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W koncercie wziął udział, oprócz Cantileny, zespół Ars Nova oraz dwoje solistów: Anna Mikołajczyk - sopran
i Józef Orliński - kontratenor. W repertuarze koncertu znalazły się znane z płyty utwory Cypriana Bazylika, a także kilka utworów Mikołaja Zieleńskiego. Byliśmy dumni, że naszym śpiewem mogliśmy rozsławić wybitnego sieradzanina i promować nasze miasto.

 

1

Akatyst w wykonaniu chóru Cantilena
w kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej

23 lutego 2013r. chór Cantilena brał udział w modlitwie o pokój dla świata, śpiewając akatyst i rozważając tajemnice różańcowe. Modlitwa ta odbywa się w każdą sobotę o godz. 20:00 w kaplicy Matki Boskiej na Jasnej Górze.

dalej>>

1

Od Bałtyku do Tatr
Koncert kolęd

Kiedy zapadł już zmierzch, a świat przysypany białym puchem szykował się do snu, ulica Dominikańska zaczynała wypełniać się ludźmi. Można by zadać pytanie, dokąd w tak mroźny wieczór śpiesznie podążają sieradzanie. Odpowiedź daje dźwięk dzwonu bijącego z przyklasztornej dzwonnicy. Właśnie rozpoczyna się coroczny charytatywny koncert kolęd przygotowany przez s. Alinę Kulik, dyrygentkę chóru Cantilena i Przełożoną Sieradzkich Urszulanek. Kantileńskie kolędy wrosły już na stałe w zimowy krajobraz prastarego grodu.

Sieradzanie urzeczeni klimatem poprzednich koncertów spieszyli więc mimo mrozu do swego klasztoru. Jak można było oczekiwać, koncert nie rozczarował, wręcz przeciwnie, zauroczył wszystkich pięknem polskiego języka i swoistej muzyki od Bałtyku do Tatr. Śpiew chóru wzbogacił kwartet smyczkowy Primavera ze Zduńskiej Woli w składzie: Jolanta Janczak, Małgorzata Mazurek, Ilona Nosal, Łukasz Jakubowski. Kwartetowi towarzyszyła Daria Rychlicka grająca na kontrabasie. Dzięki instrumentom kolędy zyskały zupełnie nowy wymiar. Koncert prowadził nieoceniony, jak zawsze, Waldemar Bohdanowicz. Kolędom przysłuchiwała się też Przełożona Centrum Łódzko-Sieradzkiego s. Justyna Oleś, która niezwykle ciepłymi słowami podziękowała wykonawcom, akcentując, że "kto śpiewa, modli się nie tylko dwa razy, ale wiele, wiele więcej". Chórzyści wzięli sobie te słowa do serca i ze wzruszeniem przyjęli również życzenia.
Mróz już na dobre skuł każdą kałużę i zmroził nosy, gdy zachwyceni słuchacze opuszczali klasztor. Przyprószeni śniegiem dotarli do swych domów i z pewnością kontemplowali kolędową modlitwę Cantileny.

1

 

Koncert "Bazylik dla Sieradza"

20 października 2012 roku w naszym kościele odbył się koncert promujący płytę "Cyprian Bazylik - dzieła wszystkie". Nagranie zostało dokonane we wrześniu przez zespół instrumentów dawnych Ars Nova, Subtilior Ensemble oraz nasz chór Cantilena. Płyta zawiera 15 utworów znakomicie opracowanych przez kierownika zespołu Ars Nova, Jacka Urbaniaka. Pomysłodawcą nagrania był dyrektor Sieradzkiego Centrum Kultury, Romuald Erenc.

 

1

Nagranie płyty z utworami Cypriana Bazylika

W dniach 4 - 6.09.2012r. w naszym kościele odbyły się nagrania wszystkich utworów Cypriana Bazylika, XVI wiecznego, sieradzkiego kompozytora. Pomysłodawcą jest dyrektor Sieradzkiego Centrum Kultury Romuald Erenc,
a płytę nagrywali Zespół Instrumentów dawnych Ars Nova, Subtilior Ensemble, chór Cantilena. W ramach festiwalu Muzyka w Dawnym Sieradzu, 20 października o godz. 19.00 odbędzie się koncert promujący tę unikatową płytę
w miejscu jej nagrywania - czyli kościele przyklasztornym.

dalej>>reportaż>>

1

Chór Cantilena w Rosji
13-17 sierpnia 2012r.

Wzruszeniom nie było końca.      
W połowie sierpnia, tuż przed rocznicą bitwy warszawskiej, Cantilena na zaproszenie o. Jerzego Jagodzińskiego SVD  udała się do Rosji, a właściwie do Obwodu Kaliningradzkiego. Oczekiwania każdego z nas były zapewne różnorodne, ale wszyscy pragnęliśmy poznać ludzi, których losy złączone były z Polską. Ciekawi byliśmy, jak nas przyjmą, jakie wspomnienia i wzruszenia wywołamy. Pragnęliśmy również poznać część Rosji, która leży najbliżej nas. Mieliśmy różne wyobrażenia tej ziemi, ale rzeczywistość zaskoczyła wszystkich. Poczuliśmy, jakby czas się tam zatrzymał jakieś dwadzieścia lat temu. Średnie pokolenie pamiętało taką rzeczywistość, jednak młodzież była zadziwiona.
Nasz Gospodarz, o. Jerzy, przygotował pobyt w najdrobniejszych szczegółach. Punkt po punkcie realizowaliśmy plan i codziennie dowiadywaliśmy się wielu ciekawych historii i wiadomości dotyczących miejsc, które odwiedzaliśmy. Ojciec Jerzy zadbał o lokalnych  przewodników, którzy pokazywali nam najpiękniejsze miejsca Gwardiejska, Znamieńska, Jantarnego, Sowietska i samego Kaliningradu. W trakcie drogi mieliśmy okazję wysłuchać wykładu historycznego Ojca Jerzego, który w szczegółach opowiadał o najstarszych dziejach tej ziemi. Wzruszaliśmy się, gdy wątki historyczne wiązały się z historią naszej ojczyzny. Jakże jednak przyrównać nasze wzruszenia z tymi, których doświadczali nasi gospodarze?! Poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy tam, dziś obcej ziemi, pamiętają o Polsce, o polskim języku i polskiej kulturze, wyznają, mając niełatwe zadanie, wiarę katolicką. Ich opowieści dotyczące smutnych losów i tułaczki pielgrzyma dostarczyły nam wielu wzruszeń. O ich emocjach i uczuciach, których doznali podczas naszych koncertów, trudno mówić. Widzieliśmy w ich oczach smutek i radość jednocześnie, także łzy, które z pewnością oznaczały te skrajne uczucia. Ich widok na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać i poznać ich historie. Zachwyciliśmy się również dziełami Ojca Jerzego, który z ogromną ofiarnością poświęcił swoje życie krzewieniu i umacnianiu nauki Chrystusa. Jego budowy, odbudowy i zamiary budzą nieukrywany zachwyt.
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy odbyć tę wzruszającą podróż, w szczególności naszej Dyrygentce Siostrze Alinie Kulik i wyrazić raz jeszcze podziw i uznanie dla gościnności Ojca Jerzego i wszystkich jego parafian, którzy otoczyli nas serdecznością i sympatią. Z całego serca Cantilena mówi serdeczne Bóg zapłać.

Jolanta Pacholak

zdjęcia na blogu >>

1

VI JARMARK URSZULAŃSKI


zobacz więcej>>

 

Wszystkim, którzy zechcieli wesprzeć szlachetną inicjatywę renowacji klasztoru sieradzkiego, organizatorom i uczestnikom składamy serdeczne Bóg zapłać.

Z modlitwą
ss. Urszulanki SJK
w Sieradzu

1

 

JUBILEUSZOWY KONCERT
Z OKAZJI 10-LECIA DZIAŁALNOŚCI CHÓRU Cantilena

pt. "KOLĘDY Z DALEKA I Z BLISKA"

15 stycznia 2012r.

        Niezwykłe przeżycia i duchowa uczta stały się udziałem wszystkich, którzy uczestniczyli w jubileuszowym koncercie naszego chóru Cantilena. Śnieg i dość mroźna aura nie wystraszyły melomanów i miłośników kolędowania, klasztor wypełniony został po brzegi. Koncert z pewnością zadowolił wszystkich przbyłych gości. Muzyka i śpiew przeniosły nas
w zupełnie inny świat. Mogliśmy zaczerpnąć pełną piersią
z bogactwa muzycznych doznań. Wysławianie Boga
w kolędowym śpiewie okazało się także znakomitym uspokojeniem i wyciszeniem naszych skołatanych i zmęczonych codziennością serc. Cudowne polskie kolędy doskonale współgrały z gorącymi rytmami hiszpańskich pastorałek. Wszystkich urzekła swoim subtelnym, ale jakże mocnym głosem solistka, Magdalena Wasylik. Z pewnością wszyscy zwrócili również uwagę na chórzystów, którzy w skupieniu, ale także z radością na twarzy wpatrywali się w swoją Dyrygentkę, siostrę Alinę Kulik. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować Siostrze Alinie za 10 lat pracy, poświęceń i oddania dla naszej grupy. Serdeczne Bóg zapłać.

Jolanta Pacholak

Wykonawcy:
Magdalena Wasylik - śpiew
Sławomir Cieślak - akordeon
Marcin Wieczorek - akordeon
Jerzy Kaszuba - instrumenty perkusyjne
Magdalena Kowalczyk - gitara
Amadeusz Mańka - skrzypce, instr. klawiszowy, kastaniety

Chór Cantilena - pod dyr. S. Aliny Kulik

Prowadzący koncert:
Waldemar Bohdanowicz

Przygotowanie techniczne koncertu:
Pracownicy Sieradzkiego Centrum Kultury

zobacz galerię, foto K. Pacholak >>

List Przełożonej Generalnej Zgromadzenia
Sióstr Urszulanek SJK m. Franciszki Sagun>>

 

1

 

10 grudnia 2011 r. o godz. 16.00 w klasztorze
Zgromadzenia Sióstr Urszulanek odbyła się
aukcja obrazów pod hasłem
"RATUJMY KLASZTOR!"

Dochód z aukcji w wysokości 17750,- zł zostanie przeznaczony na renowację trzynastowiecznego klasztoru podominikańskiego, którym od 1922 roku opiekują się siostry Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK.
Do sprzedania pozostało jeszcze kilka obrazów. Zainteresowanych ich nabyciem zapraszamy do klasztoru przy ul. Dominikańskiej.
Prace plastyczne przekazane na licytację pochodzą z darów III i IV Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego zatytułowanego "Sieradzkie impresje"; przedstawiają sam klasztor, Sieradz oraz okolice naszego miasta.
Autorami są artyści z regionu sieradzkiego (Sieradza, Zduńskiej Woli, Widawy, Łasku) oraz z odleglejszych stron kraju: Kazimierza Dolnego, Malborka, Mysłowic, Krakowa i Warszawy.

Zobacz również:

Film >>

 

 

1

21 stycznia 2011r. o godz. 6:45
w 94 roku życia i 74 roku powołania zakonnego zmarła w Sieradzu
SIOSTRA MARIA ALOJZA
od Matki Boskiej Szkaplerznej
Marianna Flisowska

wspomnienie o siostrze Alojzie>>

wspomnienia Jolanty Pacholak>>

 

1

Pomoc dla powodzian

5 lipca 2010r. wyruszył transport z pomocą dla rodziny poszkodowanej przez majową powódź. Zgodnie z zapowiedzią przeznaczono na ten cel połowę kwoty uzyskanej z Jarmarku Urszulańskiego.

czytaj relację>>

1

 

24 czerwca 2010 jest pierwszym dniem
obiegu pocztowego znaczka okolicznościowego


 

 

1

 

Przez Krzyż ku wolności

Odszedł Pasterz
Nasz...

Rozważania wielkopiątkowe

W Wielki Piątek po Liturgii Męki Pańskiej mogliśmy w sposób wyjątkowy przeżywać misterum śmierci Pana Jezusa. Dzięki grupie osób, które swój czas i talent ofiarowały nam i Bogu, zatopiliśmy się w modlitwie przybliżającej nas do Naszego Pana

więcej>>

 
1

 

 

Piąty charytatywny koncert kolędowy

10 stycznia 2010 roku w mroźną i śnieżną niedzielę odbył się 5. koncert charytatywny ph. "Cały świat śpiewa o Twym Narodzeniu". Koncert inaugurował Jubileusz 750-lecia sieradzkiego klasztoru. Obcojęzyczne kolędy w wykonaniu chóru Cantilena urzekły licznie zgromadzonych słuchaczy. Koncert prowadził nieoceniony, i jak zwykle ujmujący swoim tubalnym głosem, Pan Waldemar Bohdanowicz. Jego słowo wiążące daleko wykraczało poza zwyczajowe teksty, wyjaśniało cel i założenia organizowania koncertu, a także, zdradziło tajemnice przygotowań chóru do występu. Niewątpliwie najwięcej emocji wywołał występ cudownej solistki Pani Mirosławy Kacprzak, której głos zabrał nas wszystkich niemal na niebiańskie wyżyny. Jej interpretacja "Lulajże Jezuniu" i "Najświętszej Panienki" wzbudziła wielkie zaciekawienie, ale i wzruszenie. Wsłuchani w Jej głos zapomnieliśmy o codzienności i wielbiliśmy Boga całym sercem. To rzeczywiście nadzwyczajne, posiadać umiejętność takiego skupienia uwagi i włączenia w swoją śpiewną modlitwę wszystkich słuchaczy. Z pewnością Pan był wtedy pośród nas.
Droga Pani Mirko, serdecznie dziękujemy.
Obok cudownego śpiewu słyszeliśmy wspaniały akompaniament instrumentalny Pana Tadeusza Formeli. Jego gitara i pianino wspaniale oddawały klimat tegorocznych kolęd. Nieocenionymi przyjaciółmi naszego chóru są członkowie kwartetu smyczkowego Primavera, który wzbogacał nasz śpiew swoją subtelną grą. Na instrumentach perkusyjnych towarzyszyli nam uczniowie PSM w Zduńskiej Woli.
Zauroczeni pięknymi kolędami słuchacze okazali się bardzo hojni i wsparli nasze dzieło odnowy klasztoru sumą
3830 zł. Wszystkim za wszystko składamy serdeczne, z serca płynące, Bóg zapłać.
Na koniec pragniemy podziękować Osobie Najważniejszej, bez której nie mógłby odbyć się ten koncert, mianowicie Siostrze Alinie Kulik, dyrygentce chóru i Przełożonej Sieradzkich Sióstr. To dzięki Jej talentowi, cierpliwości i determinacji byliśmy świadkami i uczestnikami tych cudownych chwil mówiących nam, że "Cały świat śpiewa o Bożym Narodzeniu".

chórzystka

zobacz zdjęcia >>

 
1

Trwa następny etap rewaloryzacji
klasztoru

Od kilku tygodni trwa odnawianie i odtwarzenie dachu budynku prioratu, skrzydła północnego i zachodniego klasztoru oraz stolarki okiennej.

remont dachu

Przeczytaj więcej o planie renowacji >>

1

 

wirydarz