klasztor:
  * HISTORIA ZGROMADZENIA * ŚW. URSZULA LEDÓCHOWSKA
 
nasze dzieła:
  * ŚWIETLICA * DOM POMOCY SPOŁECZNEJ * KATECHEZA
 
chór:
  * O CHÓRZE * OSIĄGNIĘCIA * REPERTUAR * GALERIA * BLOG
 
zabytki:
  * KLASZTORU * KOŚCIOŁA
 
inicjatywy:
  * RATUJMY KLASZTOR! * PLENER MALARSKI * JARMARK URSZULAŃSKI * REMONT
 
galerie:
  * ZDJĘCIA ARCHIWALNE
 
linki:
  * URSZULANKI SJK * FILIPINY * DOM ŚWIATEŁKO * URSZULANKI NA ŚWIECIE - BLOG
 
kościół:
  * HISTORIA * UROCZYSTOŚCI * LUDZIE
       

 

 

Byliśmy darem…

Przypowieść o Narodzeniu Pańskim, której wysłuchaliśmy w sobotni wieczór była dla nas wszystkich prawdziwą duchową ucztą. Cudowne zespolenie muzyki i poezji sprawiło, iż wszyscy zebrani w zaciszu klasztornych murów mieli okazję zatrzymać się i zadumać.
czytaj dalej>>


Chór Cantilena u Ostrobramskiej Madonny

W dniach 8-11 listopada na zaproszenie ks. Pawła Chudzika Chór Cantilena przebywał w Wilnie. Swoim śpiewem uświetnił liturgię trzech mszy św. w wileńskich kościołach. Największym przeżyciem był śpiew u stóp Ostrobramskiej Pani podczas odpustowej mszy w kościele pod wezwaniem św. Teresy.

więcej zdjęć na blogu chóru >>

 

 

Chór Cantilena wyróżniony na
Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej
w Hajnówce

14 maja 2014r. Chór Cantilena wystąpił w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce jako jeden z 25 chórów biorących udział w festiwalu. Chór po raz pierwszy w swojej historii wystąpił na festiwalu muzyki cerkiewnej i zaprezentował utwory, które nie były dotychczas obecne w jego repertuarze. Tym bardziej cenne jest wyróżnienie przyznane przez międzynarodowe jury.

Próba przed występem
Próba przed występem >>

Więcej o festiwalu:
http://www.festiwal.cerkiew.pl/news.php?id_n=160&id=340
http://www.festiwal.cerkiew.pl/choir.php?id_n=272&id=75
http://www.festiwal.cerkiew.pl/news.php?id_n=157&id=340
http://dzieje.pl/kultura-i-sztuka/inauguracja...
http://www.bialystok.uw.gov.pl/NR...
http://hajnowka.pl/miasto-i-okolice/aktualnosci...
http://www.cerkiew.pl/index.php...

 

 

Niezwykły koncert Cantileny

Wielbiąc Boga i sławiąc Sieradz, Cantilena w dniu 21 września 2013r. koncertowała w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Nasz chór wystąpił wraz z Zespołem Muzyki Dawnej Ars Nova z repertuarem sieradzanina Cypriana Bazylika. Koncert odbył się w ramach XI Festiwalu Pieśni Kompozytorów Polskich.To niezwykły zaszczyt dla chórzystów i ich dyrygentki s. Aliny Kulik. Miło było usłyszeć słowa pochwały i uznania ze strony wytrawnych melomanów. Warszawa usłyszała w ten sposób o naszym pięknym starym grodzie i jego najlepszych mieszkańcach.Cantilena z Bazylikiem

Członkowie chóru Cantilena wraz ze swoją Dyrygentką s. Aliną Kulik mieli kolejną okazję, aby promować muzykę słynnego sieradzanina, Cypriana Bazylika. Zostali zaproszeni do Łowicza, aby 18 kwietnia uświetnić swym śpiewem Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. W koncercie wziął udział, oprócz Cantileny, zespół Ars Nova oraz dwoje solistów: Anna Mikołajczyk - sopran
i Józef Orliński - kontratenor. W repertuarze koncertu znalazły się znane z płyty utwory Cypriana Bazylika, a także kilka utworów Mikołaja Zieleńskiego. Byliśmy dumni, że naszym śpiewem mogliśmy rozsławić wybitnego sieradzanina i promować nasze miasto.

 

 

Akatyst w wykonaniu chóru Cantilena
w kaplicy Matki Boskiej Jasnogórskiej

 

 

23 lutego 2013r. chór Cantilena brał udział w modlitwie o pokój dla świata, śpiewając akatyst i rozważając tajemnice różańcowe. Modlitwa ta odbywa się w każdą sobotę o godz. 20:00 w kaplicy Matki Boskiej na Jasnej Górze.

 

 

dalej>>


Od Bałtyku do Tatr
Koncert kolęd

Kiedy zapadł już zmierzch, a świat przysypany białym puchem szykował się do snu, ulica Dominikańska zaczynała wypełniać się ludźmi. Można by zadać pytanie, dokąd w tak mroźny wieczór śpiesznie podążają sieradzanie. Odpowiedź daje dźwięk dzwonu bijącego z przyklasztornej dzwonnicy. Właśnie rozpoczyna się coroczny charytatywny koncert kolęd przygotowany przez s. Alinę Kulik, dyrygentkę chóru Cantilena i Przełożoną Sieradzkich Urszulanek. Kantileńskie kolędy wrosły już na stałe w zimowy krajobraz prastarego grodu.


Sieradzanie urzeczeni klimatem poprzednich koncertów spieszyli więc mimo mrozu do swego klasztoru. Jak można było oczekiwać, koncert nie rozczarował, wręcz przeciwnie, zauroczył wszystkich pięknem polskiego języka i swoistej muzyki od Bałtyku do Tatr. Śpiew chóru wzbogacił kwartet smyczkowy Primavera ze Zduńskiej Woli w składzie: Jolanta Janczak, Małgorzata Mazurek, Ilona Nosal, Łukasz Jakubowski. Kwartetowi towarzyszyła Daria Rychlicka grająca na kontrabasie. Dzięki instrumentom kolędy zyskały zupełnie nowy wymiar. Koncert prowadził nieoceniony, jak zawsze, Waldemar Bohdanowicz. Kolędom przysłuchiwała się też Przełożona Centrum Łódzko-Sieradzkiego s. Justyna Oleś, która niezwykle ciepłymi słowami podziękowała wykonawcom, akcentując, że "kto śpiewa, modli się nie tylko dwa razy, ale wiele, wiele więcej". Chórzyści wzięli sobie te słowa do serca i ze wzruszeniem przyjęli również życzenia.
Mróz już na dobre skuł każdą kałużę i zmroził nosy, gdy zachwyceni słuchacze opuszczali klasztor. Przyprószeni śniegiem dotarli do swych domów i z pewnością kontemplowali kolędową modlitwę Cantileny.

 

Koncert "Bazylik dla Sieradza"

20 października 2012 roku w naszym kościele odbył się koncert promujący płytę "Cyprian Bazylik - dzieła wszystkie". Nagranie zostało dokonane we wrześniu przez zespół instrumentów dawnych Ars Nova, Subtilior Ensemble oraz nasz chór Cantilena. Płyta zawiera 15 utworów znakomicie opracowanych przez kierownika zespołu Ars Nova, Jacka Urbaniaka. Pomysłodawcą nagrania był dyrektor Sieradzkiego Centrum Kultury, Romuald Erenc.

 

Nagranie płyty z utworami Cypriana Bazylika

W dniach 4 - 6.09.2012r. w naszym kościele odbyły się nagrania wszystkich utworów Cypriana Bazylika, XVI wiecznego, sieradzkiego kompozytora. Pomysłodawcą jest dyrektor Sieradzkiego Centrum Kultury Romuald Erenc, a płytę nagrywali Zespół Instrumentów dawnych Ars Nova, Subtilior Ensemble, chór Cantilena.

dalej>>reportaż>>

 

 

Chór Cantilena w Rosji
13-17 sierpnia 2012r.

Wzruszeniom nie było końca.      
W połowie sierpnia, tuż przed rocznicą bitwy warszawskiej, Cantilena na zaproszenie o. Jerzego Jagodzińskiego SVD  udała się do Rosji, a właściwie do Obwodu Kaliningradzkiego. Oczekiwania każdego z nas były zapewne różnorodne, ale wszyscy pragnęliśmy poznać ludzi, których losy złączone były z Polską. Ciekawi byliśmy, jak nas przyjmą, jakie wspomnienia i wzruszenia wywołamy. Pragnęliśmy również poznać część Rosji, która leży najbliżej nas. Mieliśmy różne wyobrażenia tej ziemi, ale rzeczywistość zaskoczyła wszystkich. Poczuliśmy, jakby czas się tam zatrzymał jakieś dwadzieścia lat temu. Średnie pokolenie pamiętało taką rzeczywistość, jednak młodzież była zadziwiona.
Nasz Gospodarz, o. Jerzy, przygotował pobyt w najdrobniejszych szczegółach. Punkt po punkcie realizowaliśmy plan i codziennie dowiadywaliśmy się wielu ciekawych historii i wiadomości dotyczących miejsc, które odwiedzaliśmy. Ojciec Jerzy zadbał o lokalnych  przewodników, którzy pokazywali nam najpiękniejsze miejsca Gwardiejska, Znamieńska, Jantarnego, Sowietska i samego Kaliningradu. W trakcie drogi mieliśmy okazję wysłuchać wykładu historycznego Ojca Jerzego, który w szczegółach opowiadał o najstarszych dziejach tej ziemi. Wzruszaliśmy się, gdy wątki historyczne wiązały się z historią naszej ojczyzny. Jakże jednak przyrównać nasze wzruszenia z tymi, których doświadczali nasi gospodarze?! Poznaliśmy wspaniałych ludzi, którzy tam, dziś obcej ziemi, pamiętają o Polsce, o polskim języku i polskiej kulturze, wyznają, mając niełatwe zadanie, wiarę katolicką. Ich opowieści dotyczące smutnych losów i tułaczki pielgrzyma dostarczyły nam wielu wzruszeń. O ich emocjach i uczuciach, których doznali podczas naszych koncertów, trudno mówić. Widzieliśmy w ich oczach smutek i radość jednocześnie, także łzy, które z pewnością oznaczały te skrajne uczucia. Ich widok na zawsze pozostanie w naszej pamięci.
Cieszymy się, że mogliśmy się spotkać i poznać ich historie. Zachwyciliśmy się również dziełami Ojca Jerzego, który z ogromną ofiarnością poświęcił swoje życie krzewieniu i umacnianiu nauki Chrystusa. Jego budowy, odbudowy i zamiary budzą nieukrywany zachwyt.
Na zakończenie pragnę podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy odbyć tę wzruszającą podróż, w szczególności naszej Dyrygentce Siostrze Alinie Kulik i wyrazić raz jeszcze podziw i uznanie dla gościnności Ojca Jerzego i wszystkich jego parafian, którzy otoczyli nas serdecznością i sympatią. Z całego serca Cantilena mówi serdeczne Bóg zapłać.

Jolanta Pacholak

zdjęcia na blogu >>

 

 

 


 

JUBILEUSZOWY KONCERT
Z OKAZJI 10-LECIA DZIAŁALNOŚCI CHÓRU Cantilena

pt. "KOLĘDY Z DALEKA I Z BLISKA"

15 stycznia 2012r.

        Niezwykłe przeżycia i duchowa uczta stały się udziałem wszystkich, którzy uczestniczyli w jubileuszowym koncercie naszego chóru Cantilena. Śnieg i dość mroźna aura nie wystraszyły melomanów i miłośników kolędowania, klasztor wypełniony został po brzegi. Koncert z pewnością zadowolił wszystkich przbyłych gości. Muzyka i śpiew przeniosły nas w zupełnie inny świat. Mogliśmy zaczerpnąć pełną piersią z bogactwa muzycznych doznań. Wysławianie Boga w kolędowym śpiewie okazało się także znakomitym uspokojeniem i wyciszeniem naszych skołatanych i zmęczonych codziennością serc. Cudowne polskie kolędy doskonale współgrały z gorącymi rytmami hiszpańskich pastorałek. Wszystkich urzekła swoim subtelnym, ale jakże mocnym głosem solistka, Magdalena Wasylik. Z pewnością wszyscy zwrócili również uwagę na chórzystów, którzy w skupieniu, ale także z radością na twarzy wpatrywali się w swoją Dyrygentkę, siostrę Alinę Kulik. W tym miejscu pragniemy gorąco podziękować Siostrze Alinie za 10 lat pracy, poświęceń i oddania dla naszej grupy. Serdeczne Bóg zapłać.

Jolanta Pacholak

Wykonawcy:
Magdalena Wasylik - śpiew
Sławomir Cieślak - akordeon
Marcin Wieczorek - akordeon
Jerzy Kaszuba - instrumenty perkusyjne
Magdalena Kowalczyk - gitara
Amadeusz Mańka - skrzypce, instr. klawiszowy, kastaniety

Chór Cantilena - pod dyr. S. Aliny Kulik

Prowadzący koncert:
Waldemar Bohdanowicz

Przygotowanie techniczne koncertu:
Pracownicy Sieradzkiego Centrum Kultury

zobacz galerię, foto K. Pacholak >>

List Przełożonej Generalnej Zgromadzenia
Sióstr Urszulanek SJK m. Franciszki Sagun>>

 


 Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Złoczewie

19 września chór Cantilena wystąpił z koncertem w kościele parafialnym pw.
św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie

 

 

 

 

zdjęcia>>

 

 

Przez Krzyż ku wolności

Odszedł Pasterz
Nasz...

Rozważania wielkopiątkowe

W Wielki Piątek po Liturgii Męki Pańskiej mogliśmy w sposób wyjątkowy przeżywać misterum śmierci Pana Jezusa. Dzięki grupie osób, które swój czas i talent ofiarowały nam i Bogu, zatopiliśmy się w modlitwie przybliżającej nas do Naszego Pana

więcej>>

 

 

 

Piąty charytatywny koncert kolędowy

10 stycznia 2010 roku w mroźną i śnieżną niedzielę odbył się 5. koncert charytatywny ph. "Cały świat śpiewa o Twym Narodzeniu". Koncert inaugurował Jubileusz 750-lecia sieradzkiego klasztoru. Obcojęzyczne kolędy w wykonaniu chóru Cantilena urzekły licznie zgromadzonych słuchaczy. Koncert prowadził nieoceniony, i jak zwykle ujmujący swoim tubalnym głosem, Pan Waldemar Bohdanowicz. Jego słowo wiążące daleko wykraczało poza zwyczajowe teksty, wyjaśniało cel i założenia organizowania koncertu, a także, zdradziło tajemnice przygotowań chóru do występu. Niewątpliwie najwięcej emocji wywołał występ cudownej solistki Pani Mirosławy Kacprzak, której głos zabrał nas wszystkich niemal na niebiańskie wyżyny. Jej interpretacja "Lulajże Jezuniu" i "Najświętszej Panienki" wzbudziła wielkie zaciekawienie, ale i wzruszenie. Wsłuchani w Jej głos zapomnieliśmy o codzienności i wielbiliśmy Boga całym sercem. To rzeczywiście nadzwyczajne, posiadać umiejętność takiego skupienia uwagi i włączenia w swoją śpiewną modlitwę wszystkich słuchaczy. Z pewnością Pan był wtedy pośród nas.
Droga Pani Mirko, serdecznie dziękujemy.
Obok cudownego śpiewu słyszeliśmy wspaniały akompaniament instrumentalny Pana Tadeusza Formeli. Jego gitara i pianino wspaniale oddawały klimat tegorocznych kolęd. Nieocenionymi przyjaciółmi naszego chóru są członkowie kwartetu smyczkowego Primavera, który wzbogacał nasz śpiew swoją subtelną grą. Na instrumentach perkusyjnych towarzyszyli nam uczniowie PSM w Zduńskiej Woli.
Zauroczeni pięknymi kolędami słuchacze okazali się bardzo hojni i wsparli nasze dzieło odnowy klasztoru sumą
3830 zł. Wszystkim za wszystko składamy serdeczne, z serca płynące, Bóg zapłać.
Na koniec pragniemy podziękować Osobie Najważniejszej, bez której nie mógłby odbyć się ten koncert, mianowicie Siostrze Alinie Kulik, dyrygentce chóru i Przełożonej Sieradzkich Sióstr. To dzięki Jej talentowi, cierpliwości i determinacji byliśmy świadkami i uczestnikami tych cudownych chwil mówiących nam, że "Cały świat śpiewa o Bożym Narodzeniu".

chórzystka

zobacz zdjęcia >>

 

 
W zamyśleniu i w zasłuchaniu przeżyliśmy kolejny, czwarty już charytatywny koncert kolęd. Siostra Alina Kulik - przełożona sieradzkiego klasztoru i jednocześnie dyrygentka naszego chóru -  11 stycznia 2009 r. zaproponowała licznie zgromadzonym słuchaczom Bożonarodzeniowe zamyślenia ze śpiewem, muzyką i pięknym polskim słowem. Urzekająca muzyka popłynęła ze smyczków zespołu Eufonico, śpiewem wzbogacili chórzyści Cantileny, a słowem uświetnił koncert znakomity aktor Wiesław Komasa. W jego wykonaniu wysłuchaliśmy głębokich myśli najwybitniejszych polskich poetów m.in. Jana Kochanowskiego,
T. Czyżewskiego czy S. Wyspiańskiego. Duże wrażenie zrobiła na nas recytacja fragmentów Filozofii po góralsku ks. J. Tischnera oraz  patriotyczne przesłanie Jana Pawła II. W pamięci pozostaną znamienne słowa S. Wyspiańskiego:

Daj nam poczucie siły
I Polskę daj nam żywą,
By słowa się spełniły
Nad ziemią tą szczęśliwą.
Jest tyle sił w narodzie,
jest tyle mnogo ludzi,

niechże w nie Duch Twój wstąpi
i śpiące niech pobudzi

Tuż po koncercie sieradzanie okazali się godnymi słów wielkiego Polaka, chętnie i szczodrze wsparli finansowo wielkie dzieło renowacji klasztoru, na rzecz którego kwestowaliśmy naszym Bożonarodzeniowym zamyśleniem. Zebraliśmy  4142,54 zł.
Serdeczne Bóg zapłać.

galeria»