Akatyst

O, Waleczna Hetmanko,
zwycięską wdzięczności pieśń,
z niewoli wyswobodzeni, słudzy Twoi,
niesiem Ci, Bogurodzco.
Ty, która posiadasz moc niezwyciężoną,
od wszelkich nieszczęść wybaw nas,
byśmy do Ciebie wołali:
Witaj, Oblubienico Dziewicza.

Tymi słowami rozpoczyna się Akatyst - starożytny hymn ku czci Matki Bożej, który w sobotni wieczór 23 lutego 2013 r. wyśpiewał chór Cantilena w jasnogórskiej kaplicy przed Cudownym Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej.
Modlitwa o pokój dla świata odmawiana jest w każdą sobotę o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej od 7 stycznia 2012r., z inicjatywy przeora Jasnej Góry o. Romana Majewskiego. W każdą sobotę przed Apelem Jasnogórskim zapraszamy do wspólnej modlitwy o pokój dla świata, śpiewając akatyst i rozważając tajemnice różańcowe, mówi o. Roman Majewski.

Chór w kaplicy

Słowo Akatyst oznacza nabożeństwo składające się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i Świętych, odmawianych na stojąco, z uwagi na greckie znaczenie tego słowa (gr. Akathistos - "hymn śpiewany na stojąco")
Uważa się że Akatyst jest najstarszym hymnem Maryjnym, wykonanym 7 sierpnia 626 r. n.e., kiedy dzięki opiece Bogurodzicy Konstantynopol został uratowany przed atakiem pogańskich Awarów. Wówczas gwałtowny huragan rozpędził nieprzyjacielską flotę, rzucając statki na wybrzeże niedaleko sanktuarium Deipara - Matki Bożej w Blachernach, dzielnicy Konstantynopola. Ludność miasta śpiewała wtedy całą noc na stojąco, hymn ku czci Bogurodzicy, dziękując Jej w ten sposób za ratunek. Dodano wtedy do Akatystu dziękczynną dedykację "O Waleczna Hetmanko".